Podmienky adopcie

Som správny človek na adopciu zvieratka?

Ak ste sa zamilovali do chlpáča na prvý pohľad alebo len cítite, že je čas vyplniť časť svojho srdca adopciou zvieratka, je dôležité rozhodnúť sa zodpovedne. Psíky, mačičky sa dožívajú aj 20 rokov. Koníky často aj 30 rokov.

Záujemca o adopciu musí spĺňať:
- vek nad 18 rokov. Žiadne zvieratko nepatrí do rúk deťom. Uvedomte si, že budete zodpovedný za jeho život nasledujúce dlhé roky.
- dostatočný príjem. Zvieratko musí papať, potrebuje vhodné vybavenie a ani veterinár nie je lacná záležitosť. Náklady na mesiac sa pohybujú od 30 eur až po stovky.
- dostatok času. Adopcia každého zvieratka vás zaviaže ku denno dennej starostlivosti. Od najnenáročnejších mačičiek po neúnavné šteniatka, každé zvieratko potrebuje svoju dennú dávku starostlivosti a pozornosti. So správnym postojom dokážeme nájsť vhodné zvieratko každému záujemcovi o chlpatú lásku.
- vhodné podmienky. Šteniatko pre babičku, mačka na dvor vedľa frekventovanej cesty, či senior ku batoľatám nie sú vhodným výberom. So svojim novým zvieratkom sa musíte zhodnúť charakterovo aj temperamentom. 

Mám záujem o adopciu Vášho zverenca čo musím urobiť?

Ideálne je nás najprv kontaktovať emailom. Na emailovú adresu pomocnks@gmail.com napíšte čo najviac informácií o budúcom domove, ktorý zvieratku ponúkate. V prípade, že váš email nebude obsahovať potrebné informácie, budeme sa na nich pýtať a zbytočne tak predlžujete dobu spracovania výberu rodiny a zároveň znižujete svoju šancu na adopciu. Ak máte záujem o zvieratko, ale výber necháte na nás je ideálne nám poslať čo najviac informácii aj o vašej predstave o zvieratku.

Základné otázky, na ktoré my potrebujeme vedieť odpoveď:

Zvieratko bude bývať v dome/v byte, na dvore alebo v koterci?
Sú v domácnosti iné zvieratá alebo deti? Aké je zloženie členov rodiny ? 
Koľko hodín denne bude ostávať samé doma? 
Ako budete tráviť spoločný čas? Hľadáte aktívneho parťáka alebo pokojného povaľača? 
Aké skúsenosti so zvieratami máte ? V prípade, že už zvieratko nemáte ako ste o neho prišĺi ?
Aký máte názor na kastráciu zvierat?

Samozrejme každá informácia naviac nám len a len pomôže. Nezabudnite napísať aj telefónny kontakt na vás, aby sme komunikáciu s vami urýchlili. 

Ako vyberáte nových majiteľov? 

Nových majiteľov vyberáme na základe našich dlhoročných skúseností. Naši zverenci, ktorí sú na adopciu, pochádzajú zväčša z osád alebo hrozných podmienok. Mnohokrát si v sebe nesú traumy. Nájdu sa ale medzi nimi aj psíky, ktoré nestratili dôveru v ľudské dobro. Nepotrebujeme sa zvieratiek silou mocou rýchlo zbaviť, ale nájsť im dokonalý, milujúci a hlavne trvalý domov. 

Poradie emailov nie je rozhodujúce. Pri výbere konečnej rodiny je hlavná vhodnosť zvieratka do vašich podmienok. Tak ako každé zvieratko je individuálna osobnosť, tak aj každá rodina je jedinečná. Tak ako neexistuje neadopotvateľný psík, tak neexistuje rodina, pre ktorú by niekde vo svete nebol vhodný psík(samozrejme ak majú vhodné základné podmienky na chov zvierat). Prosíme vás, dôverujte našim skúsenostiam, ide nám o dobro zvieratka aj vás.

Ako prebieha adopcia?

Po prečítaní vášho emailu zhodnotíme či sa dané zvieratko ku vám hodí, prípadne sa opýtame na nejaké ďalšie informácie a spravidla si následne vyžadujeme telefonický rozhovor. Keď všetko vyhovuje a ste z iného mesta či dokonca z Českej republiky je možnosť si s nami dohodnúť termín prevozu, uprednostňujeme však vašu osobnú návštevu pred adopciou. Mailom vám pošleme adopčnú zmluvu na prečítanie, zároveň požiademe o údaje do zmluvy a pasu a adopčný poplatok(160 EUR / 4000 kč). 

V deň prevozu, kedy vám zvieratko priblížime sa adopčná zmluva podpíše pri prevzatí psíka - jedna kópia pre nás a jedna pre vás. Zvieratko príde očkované, čipované, kastrované (väčšinou), ošetrené proti vonkajším a vnútorným parazitom a dostanete k nemu PET PASSPORT alebo OČKOVACÍ PREUKAZ.

Podmienkou adopcie je tiež kastrácia. Väčšina zvieratiek ide do nových rodín už kastrovaná. Ak zvieratko nepodstúpilo kastráciu kvôli veku bude nutné ho vykastrovať, čo je aj v adopčnej zmluve a musíte nám potom poslať potvrdenie o kastrácii od veterinára. 

Zvieratká si následne kontrolujeme v rodinách ako sa im darí.

Prvotný kontakt je pre nás ideálne cez email a následne komunikáciu telefonicky, kde doladíme detaily ohľadne povahy zvieratka a vami ponúkanom domove. Pokiaľ napíšete do komentárov alebo niekam k albumu na Facebooku, je dosť možné, že si daný komentár nemusel nikto z nás všimnúť. Vždy je nutné použiť email, prípadne telefón. V prípade telefonického kontaktu vždy v úvode, prosím, povedzte meno zvieratka o ktoré sa jedná. Máme v starostlivosti desiatky zvierat a bohužiaľ si všetkých ľudí nepamätáme tak, aby sme vedeli reagovať na predstavenie v štýle "Ja som vám nedávno volal na toho veľkého psíka". Ak sa nám neviete dovolať (bývame na pohraničí s veľmi zlým signálom) napíšte sms.

Na našich zvieratách nám záleží, nie len v dobe ich pobytu u nás ale aj po adopcii. Zvieratá neposielame cez cudzích ľudí! V prípade, že máte záujem o priblíženie zvieratka z vážnych dôvodov je možné sa s nami dohodnúť na priblížení do Michaloviec alebo Košíc podľa nášho harmonogramu alebo na trase Poprad, Trenčín, Brno, Humpolec, Praha. Túto trasu chodíme 1-2x mesačne.

Pokiaľ bude váš záujem o adopciu odmietnutý, rešpektujte to prosím. Veľa krát je na jedno zvieratko viac záujemcov, no rodinu môžeme vybrať len jednu.