Podmienky adopcie

Som správny človek na adopciu zvieratka?

Ak ste sa zamilovali do chlpáča na prvý pohľad alebo len cítite, že je čas vyplniť časť svojho srdca adopciou zvieratka, je dôležité rozhodnúť sa zodpovedne. Psíky, mačičky sa dožívajú aj 20 rokov. Koníky často aj 30 rokov.

Záujemca o adopciu musí spĺňať:
- vek nad 18 rokov. Žiadne zvieratko nepatrí do rúk deťom. Uvedomte si, že budete zodpovedný za jeho život nasledujúce dlhé roky.
- dostatočný príjem. Zvieratko musí papať, potrebuje vhodné vybavenie a ani veterinár nie je lacná záležitosť. Náklady na mesiac sa pohybujú od 30 eur až po stovky.
- dostatok času. Adopcia každého zvieratka vás zaviaže ku denno dennej starostlivosti. Od najnenáročnejších mačičiek po neúnavné šteniatka, každé zvieratko potrebuje svoju dennú dávku starostlivosti a pozornosti. So správnym postojom dokážeme nájsť vhodné zvieratko každému záujemcovi o chlpatú lásku.
- vhodné podmienky. Šteniatko pre babičku, mačka na dvor vedľa frekventovanej cesty, či senior ku batoľatám nie sú vhodným výberom. So svojim novým zvieratkom sa musíte zhodnúť charakterovo aj temperamentom. 

Mám záujem o adopciu Vášho zverenca čo musím urobiť?

Ako prvý krok je nutné napísať e-mail. Na emailovú adresu pomocnks@gmail.com napíšte čo najviac informácií o sebe a domácnosti v ktorej bude zvieratko žiť. Berte to ako motivačný list. Popíšte svoju rodinu, koľko má členov, prípadne ďalšie blízke osoby, ktoré budú s adoptovaným zvieratkom v kontakte, budú ho venčiť a pod. Ďalej či bývate v byte alebo v dome, kde bude zvieratko bývať, koľko času trávite v práci a koľko voľného času venujete zvieratku. Popíšte bežný chod vašej domácnosti. Určite nás budú zaujímať vaše skúsenosti so psami/mačkami/inými zvieratkami (podľa toho, ktoré zvieratko chcete adoptovať). Prípadne aké aktivity plánujete so zvieratkom do budúcna. V podstate napíšte čokoľvek čo vás vo vzťahu človek-pes/mačka/iné zvieratko napadne. V prípade, že váš email tieto informácie neobsahuje aj tak sa na nich budeme pýtať a zbytočne tak predlžujete dobu spracovania výberu rodiny a zároveň znižujete svoju šancu na adopciu. Ak máte záujem o zvieratko, ale výber necháte na nás je ideálne nám poslať čo najviac informácii aj o vašej predstave o zvieratku.

Takže si zopakujme základné otázky, na ktoré my potrebujeme vedieť odpoveď:

Zvieratko bude bývať v dome/v byte, na dvore alebo v koterci?
Sú v domácnosti iné zvieratá alebo deti? Aké je zloženie členov rodiny ? 
Koľko hodín denne bude ostávať samé doma(aj v normálne pracovné dni mimo korona krízy) ? 
Ako budete tráviť spoločný čas? Hľadáte aktívneho parťáka alebo pokojného povaľača? 
Aké skúsenosti so zvieratami máte ? V prípade, že už zvieratko nemáte ako ste o neho prišĺi ?

Podľa čoho vyberáte nových majiteľov? Mám e-mail poslať čo najrýchlejšie?

Nových majiteľov vyberáme na základe motivačného listu a na základe telefonického rozhovoru a osobnej návštevy. Naši zverenci, ktorí sú na adopciu, pochádzajú väčšinou z otrasných podmienok, kde zažili veci, ktoré si normálne zmýšľajúci človek ani nedokáže predstaviť. Nie je našou prioritou nájsť im len nový domov, ale nájsť im dokonalý a hlavne trvalý domov. Rodinu, ktorá ich bude milovať a chrániť, aby už nikdy nemuseli mať strach.

Nových majiteľov nevyberáme podľa poradia v akom nám prichádzajú emaily. Ale na základe informácií, ktoré o sebe napíšu a ďalej na základe telefonického hovoru. Dbáme na to, aby sme konkrétnemu zvieratku vybrali vhodného majiteľa. Každé z našich zvieratiek potrebuje iný prístup. Jeden je pokojný a hodí sa skôr k starším ľuďom, druhý je temperamentný a potrebuje k sebe mladú aktívnu rodinu. Ďalší bol týraný a bude potrebovať špeciálny prístup. Výber nového pána je individuálna záležitosť a vždy záleží na konkrétnom jedincovi, ktorý je na adopciu. Vďaka tomuto prístupu minimalizujeme možnosť, že si nový majiteľ so psom nesadne, prípadne by ho musel vrátiť.

Aj keď nie úplne záleží na poradí v akom emaily prídu, napriek tomu na každé zvieratko berieme maximálne troch záujemcov. 

Ako prebieha adopcia?

Po prečítaní vášho emailu zhodnotíme či sa dané zvieratko ku vám hodí, prípadne sa opýtame na nejaké ďalšie informácie a spravidla si následne vyžadujeme telefonický rozhovor. Keď všetko vyhovuje a ste z iného mesta či dokonca z Českej republiky je možnosť si s nami dohodnúť termín prevozu, uprednostňujeme však vašu osobnú návštevu pred adopciou. Mailom vám pošleme adopčnú zmluvu na prečítanie, zároveň požiademe o údaje do zmluvy a pasu a adopčný poplatok. 

V deň prevozu, kedy vám zvieratko priblížime sa adopčná zmluva podpíše pri prevzatí psíka - jedna kópia pre nás a jedna pre vás. Zvieratko príde očkované, čipované, kastrované (väčšinou), ošetrené proti vonkajším a vnútorným parazitom a dostanete k nemu PET PASSPORT alebo OČKOVACÍ PREUKAZ.

Podmienkou adopcie je tiež kastrácia. Väčšina zvieratiek ide do nových rodín už kastrovaná. Ak zvieratko nepodstúpilo kastráciu kvôli veku bude nutné ho vykastrovať, čo je aj v adopčnej zmluve a musíte nám potom poslať potvrdenie o kastrácii od veterinára. 

Zvieratká si následne kontrolujeme v rodinách ako sa im darí.

Niekoľko poznámok z našej strany:

V komunikácií so záujemcami preferujeme prvotný kontakt cez email a následne komunikáciu telefonicky, kde doladíme detaily ohľadne povahy zvieratka a vami ponúkanom domove.

Pokiaľ píšete na email, nadväzujte na predchádzajúce vlákna emailu tak, aby sme mali ucelenú konverzáciu. V prípade, že pre vás nebude niektoré zvieratko vhodné a budeme jednať o inom, uľahčí nám to otázky a odpovede na podmienky, v ktorých by zvieratko bolo.

Pokiaľ z pozície záujemcu o adopciu napíšete do komentárov alebo niekam k albumu na Facebooku, buďte pripravení na to, že sa vám nikto neozve. Je dosť možné, že si daný komentár nemusel nikto z nás všimnúť. Vždy je nutné použiť email, prípadne telefón. V prípade telefonického kontaktu vždy v úvode, prosím, povedzte meno zvieratka o ktoré sa jedná. Máme v starostlivosti desiatky zvierat a bohužiaľ si všetkých ľudí nepamätáme tak, aby sme vedeli reagovať na predstavenie v štýle "Ja som vám nedávno volal na toho veľkého psíka". Ak sa nám neviete dovolať (bývame na pohraničí s veľmi zlým signálom) napíšte sms.

Prosím, uvedomte si, že kvalitná starostlivosť o naše zvieratá a ich welfare pre nás je a vždy bude prioritou. Nepredávame rohlíky, nepredávame plyšáky. Zvieratá neposielame cez cudzích ľudí! V prípade, že máte záujem o priblíženie zvieratka z vážnych dôvodov je možné sa s nami dohodnúť na priblížení do Michaloviec alebo Košíc podľa nášho harmonogramu alebo na trase Poprad, Trenčín, Brno, Humpolec, Praha. Túto trasu chodíme 1-2x mesačne.

Nestáva sa často, že by bola záujemcovi adopcia zvieratka od nás vyložene odmietnuta, avšak stať sa to môže. Niekedy si proste zviera od začiatku so záujemcami nesadne alebo záujemcovia nemajú evidentne dostatok skúseností, aby sa o konkrétne zvieratko zvládli postarať. Pokiaľ k tomuto nemilému rozhodnutiu príde, rešpektujte to prosím. Naozaj robíme maximum, čo je v našich silách, aby naše zvieratká urobili za svojím životom hrubú čiaru a začali znovu a už so svojou trvalou rodinou.